Przedszkole Publiczne Nr 12 w Radomiu

 

Nawigacja

Napisz do nas

Jeśli masz jakieś pytania do naszej placówki, wyślij wiadomość przy użyciu formularza kontaktowego.
Imię*:
Nazwisko*:
Twój e-mail*:
Pytania, uwagi*:
Proszę przepisać tekst z obrazka*:
wczytywanie danych z serwera, proszę czekać
* oznacza pole wymagane

O przedszkolu

Rys historyczny Przedszkola Publicznego nr 12 w Radomiu

 

            Przedszkole Publiczne nr 12 w Radomiu usytuowane jest przy ul. Wernera,
w dzielnicy Kaptur. Pomysł budowy przedszkola w tym miejscu powstał na przełomie 1976/77 roku.
Wynikał on z konieczności zapewnienia opieki dzieciom pracowników Radomskich Zakładów Mechanizacji Budownictwa ZREMB, pobliskich Zakładów Mięsnych i Radomskiego Przedsiębiorstwa  Inżynieryjnych. Zakłady pracy doszły do porozumienia w sprawie tej inwestycji i  ustalono, że większość robót budowlanych wykonają w tzw. czynie społecznym i tak rozpoczęto budowę przedszkola.
               W sierpniu 1977 roku budynek był prawie gotowy, trwały roboty wykończeniowe, gdy okazało się, że przedszkole nie może funkcjonować jako przyzakładowe. Władze miasta zadeklarowały wkład finansowy na prace wykończeniowe budynku i wyposażenie pod warunkiem, że będzie to placówka miejska, kolejna w sieci nowo powstałych przedszkoli na terenie Radomia.
                I tak 7 listopada 1977 roku rozpoczęło działalność Państwowe Przedszkole nr 22 w Radomiu. Władze miejskie zapewniły nowoczesne, jak na ówczesne czasy, wyposażenie w sprzęt, pomoce dydaktyczne, urządzenia kuchenne, cow tamtych czasach (braki na rynku, zezwolenia na zakup, przydziały, układy towarowo- wymienne) było niezwykle ważne. Kombinat ZREMB przez wiele lat był zakladem opiekuńczym dla przedszkola, a w umowie przekazania budynku zastrzegł sobie 70 miejsc, dla dzieci swoich pracownikow.
                Pierwsza dyrektor Małgorzata Pisarek pełniła funkcję przez cztery lata szkolne.
W pierwszym roku szkolnym działalności zgłosiło się niewiele dzieci - około 70, dlatego, że uruchomienie działalności nastąpiło w listopadzie, czyli już dwa miesiące po rozpoczęciu roku szkolnego, a rodzice nie otrzymali wcześniej informacji o nowej placówce.

                Przedszkole posiadalo 120 miejsc dla dzieci w czterech oddziałach wiekowych: 3-latki, 4-latki, 5-latki, 6-latki. Baza lokalowa na wysokim poziomie (2,4m na jedno dziecko), 5 dużych sal po 70m2 każda, stołówka, duże zaplecze kuchenne i magazynowe. Każda sala zabaw dla dzieci wyposażona w oddzielną łazienkę dziecięcą, schowki na pomoce i materiały do pracy. Z każdej sali jest bezpieczne wyjście na tarasy i do ogrodu.
                Przedszkole wówczas pracowało przez 6 dni w tygodniu w godzinach od 6 do 16,
a w soboty do 14. Zatrudnionych było 7 nauczycieli i 13 pracowników administracyjno - obsługowych. Tygodniowy wymiar czasu pracy nauczycielek wynosił 30 godzin, a łączna liczba godzin pracy dydaktycznej przedszkola w ciągu tygodnia 216 (obecnie jest to około 180 godzin).

                Na rok szkolny1978/79 - pierwszy pełny rok pracy przedszkola - zostało zgłoszonych 150 dzieci, czyli  o 30 za dużo w stosunku do wolnych miejsc. Z roku na rok liczba ta wzrastała dochodząc nawet do 190 zgłoszeń na rok szkolny 1986/87. Świadczyło to o bardzo dużym zapotrzebowaniu spoloeczeństwa na usługi świadczone przez przedszkola, a także o renomie Przedszkola nr 22.
                Koszty funkcjonowania przedszkola w całości pokrywane były ze środków państwowych, rodzice wpłacali tylko składki na zajęcia dodatkowe (rytmika, j. angielski, na fundusz Komitetu Rodzicielskiego) oraz częściowo dopłacali do kosztów wyżywienia dzieci (w ciągu dnia 3 posiłki).
                W sierpniu 1981 roku po odejściu dyrektorki władze oświatowe miasta Radomia powierzyły stanowisko dyrektora Teresie Hartmann - nauczycielce pracującej w przedszkolu od początku jego istnienia. Przedszkole z powodzeniem realizowało swoje główne cele: wszechstronny rozwój dziecka, rozwijanie jego zainteresowań, właściwe przygotowanie do nauki w szkole. Cieszyło się dużym powodzeniem u rodziców, w środowisku, wysoką oceną organu prowadzącego placowkę.
                 Od roku 1990 zgodnie z obowiązującymi przepisami prowadzenie przedszkoli publicznych stało się zadaniem własnym gmin. Rozpoczęła się reorganizacja radomskich przedszkoli, likwidacji uległy małe placówki z wysokimi kosztami utrzymania. Rodziców dzieci zobowiązano do częściowego pokrywania kosztów wyżywienia dzieci. Zdecydowanie spadła liczba dzieci w przedszkolach.
                 Państwowe Przedszkole nr 22 od 1 lipca 1992 roku stało się samodzielnym zakładem budżetowym, otrzymało nową nazwę i nowe oznaczenie organizacyjne. Stało się PRZEDSZKOLEM PUBLICZNYM NR 12. Organ prowadzący - Gmina Miasta Radom. Od tamtej pory przedszkole jest jednostką organizacyjną pełniącą funkcję zakładu pracy dla zatrudnianych pracowników i funkcje publiczne dla lokalnej społeczności.
                 W ciągu ostatnich kilku lat przeprowadzono gruntowny remont budynku przedszkola. Sukcesywnie wymieniano: elewację  budynku  z płyt azbestowo - cementowych na drewnianą stolarkę okienną i drzwiową w budynku, pokryce dachwe, system ogrzewania i zasilania energią elektryczną. Wyremontowano tarasy wokół budynku, ogrodzenie posesji. Wymieniono całkowicie urządzenia terenowe na placu zabaw dla dzieci
                 Przedszkole jak dotąd nie odczuwa zmian demograficznych i skutków bezrobocia szerzącego się w Radomiu - kandydatow jest znacznie więcej niż miejsc.
                Po odejściu na emeryturę dyrektorki Teresy Hartmann w roku 2003, w wyniku konkursu wyłoniono i powierzono stanowisko dyrektora  długoletniej nauczycielce tegoż przedszkola - Lucynie Szafer.
                W ciągu 40 lat działalności Przedszkola Publicznego nr 12 doliczyć  się można blisko 1000 absolwentów - dzieci, które ukończyły cały cykl edukacji. Obecnie oni oddają swoje dzieci pod opiekę przedszkola, do którego przed laty sami uczęszczali. Rozpoczęty kilka lat temu proces edukacji drugiego pokolenia trwa i coraz więcej naszych absolwentow przyprowadza tu swoje dzieci. W 2022roku utworzone zostały kolejne oddziały przedszkole w nowym budynku przy ulicy Kujawskiej 19.